آدرس روانشناس کودک

آدرس دفتر روانشناس کودک مشهد

روانشناسی و مشاوره دارای حیطه های تخصصی میباشد. یک روانشناس نباید در تمامی حیطه ها مراجع ببیند بلکه صرفا در یک یا دو حیطه تخصصی و مرتبط با هم باید مراجع ویزیت کند. به عنوان مثال یک مشاوره خانواده فقط میتواند در حیطه ازدواج و مسایل مرتبط با خانواده مراجع ببیند و نه در زمینه اختلالات بالینی و کودک و نوجوان! همچنین یک روانشناس متخصص کودک و نوجوان فقط باید در این حیطه و مسایل مرتبط با فرزند مراجع ببیند و نه حیطه های دیگر مشاوره و رواندرمانی.

روانشناسی کودک و نوجوان شاخه ای از علم روانشناسی است که به پژوهش ، پیشگیری ، سنجش ، تشخیص و درمان علائم و نشانه های روانشناختی کودک و نوجوان می پردازد . همانطور از که تعریف این شاخه مشخص است وظیفه ی روانشناسی بالینی کودک و نوجوان صرفا درمان نبوده و در پیشگیری نیز نقش به سزایی دارد .

یک روانشناس خوب کودک و نوجوان باید علاوه بر تخصص خود در این زمینه، علاقه و استعداد نیز داشته باشد. علاقه به ارتباط با کودکان و انگیزه بیشتر از هر شخص دیگری برای درمان و حل مسایل مربوط به کودک، باید از مسایل روز تاثیر گذار بر کیفیت رابطه والد-فرزندی و خطاهای رایج تربیتی آگاه بوده و بر اصول اساسی اصلاح رفتار و تربیت مسلط باشد.

مشاور کودک برای درمان لجبازی و مشکلات رفتاری

مشکلات تربیتی کودک

لجبازی یعنی پافشاری روی نظرات و عقیده ی خود و مخالفت با نظرات و عقیده ی دیگران
این رفتار از ۱ سالگی شروع شده و در ۲ -۳ سالگی به اوج می رسد . زمانی که کودک وارد مرحله استقلال می شود و میتواند توسط انجام اعمال ممنوعه دیگران را کنترل کند اوج لجبازی مشاهده میشود. همچنین در زمان نوجوانی افراد برای به دست آوردن استقلال دست به لجبازی زده و در بزرگسالی فرد برای رشد و اثبات قدرت لجبازی میکند.

لجبازی در معنای حقیقی خود یک رفتار صرفا منفی نیست بلکه اگر والدین در رویارویی و در جریان تربیت نتوانند به خوبی با آن مقابله کنند یا از روش های غلط در کنترل این خصیصه استفاده کنند، لجبازی گسترش یافته و تبدیل به یک خصیصه منفی درونی میشود.

در واقع ریشه بسیاری از مشکلات رفتاری کودکان و نوجوانان، در نحوه رویارویی و برخورد والدین با آنهاست. این رویارویی و برخورد در اصطلاح « سبک تربیتی» نام دارد.

مشاوره کودک بخوبی قادر است در جلساتی با هدف افزایش آگاهی والدین از خطاهای تربیتی و از طریق شناخت شخصیت کودک در هر سنی که قرار دارد، والدین را با فنون اصلاح رفتار صحیح و بکارگیری سبک تربیتی مطلوب آشنا کند و برای رسیدن به یک فرزندپروری موفق والدین گرامی را یاری نماید.

واحد تخصصی کودک و نوجوان

والدین امروز درگیر پدیده فرزند سالاری شده اند و از طرفی پدیده والدین هردو شاغل نیز تاثیراتی در روند تربیت فرزندان بر جای گذاشته است به طوریکه تا حدودی میتوان گفت نسل اکنون و آینده افرادی دارای شخصیت های اضطرابی و با طرحواره ذهنی طرد شدگی، ضعف در روابط اجتماعی و درونگرایی شده اند و خواهند شد.

رفتارهایی نامطلوبی همچون لجبازی زیاد، سرکشی و عدم طبعیت از والدین، پرخاشگری، روابط نا سالم، اعتیاد به فضای مجازی، دعوا و درگیری های فرزندان، ضعف در اعتماد به نفس یا عزت نفس پایین و… همه تا حدود بسیار زیادی به چگونگی تربیت و کیفیت روابط والد-فرزندی بستگی دارد.

اختلالاتی نظیر بیش فعالی/نقص توجه ، اختلالات یادگیری، اضطراب ها، فوبی ها یا ترس های مرضی، مشکلات خواب و… نیز موانع مهمی در مسیر یک تربیت مطلوب محسوب میگردند.

هدف ما از تاسیس مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آرامش ماندگار و راه اندازی واحد تخصصی کودک و نوجوان با داشتن امکانات و فضای مناسب جهت نوروتراپی (نوروفیدبک)، بازی درمانی، گفتاردرمانی، مشاوره و رواندرمانی و… برداشتن قدمی برای ایجاد آرامشی ماندگار در روان افراد و کانون خانواده هاست.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print