روانشناس کودک و نوجوان

روانشناس کودک و نوجوان

روانشناسی کودک و نوجوان شاخه ای از علم روانشناسی است که به پژوهش ، پیشگیری ، سنجش ، تشخیص و درمان علائم و نشانه های روانشناختی کودک و نوجوان می پردازد . همانطور از که تعریف این شاخه مشخص است وظیفه ی روانشناسی بالینی کودک و نوجوان صرفا درمان نبوده و در پیشگیری نیز نقش به سزایی دارد .

کودک به دلیل کنترل و تسلط کمی که بر وقایع دارد و تا حدودی پر از نیازهایی است که به تنهایی توانایی ارضا آنها را ندارد و باید توسط دیگرانی به نام والدین برآورده میشود، در معرض مشکلات رفتاری،تربیتی و حتی بیماری ها و آسیب های جسمانی بیشتری است. البته  مشکلات روانشناختی کودکان بسیار متفاوت از بزرگسالان خود را بروز می دهد. یعنی اغلب به صورت علائم و اشکالات بدنی مثل دل درد و حالت تهوع و… .یا نشانه های رفتاری همچون لجبازی زیاد، جیغ و گریه، گوشه گیری و عدم اعتماد به نفس و… نشام میدهد.

کودکان نمی توانند به راحتی با محیط سازگار شوند و یا رفتارها، هیجانات و تمایلات خود را کنترل کنند، پس وظیفه ماست که با افزایش آگاهی و بالابردن توان مدیریتی خود، عوامل آزاردهنده را در کودکان پیدا کرده و به او کمک کنیم تا با شرایط موجود سازگار شود و در مسیر تربیت خوب قرار گیرد.

روانشناس بالینی متخصص مسایل نوجوان

نوجوانی دوره ای حساس و پر تلاتم است. سنی که فرد نه کودک محسوب میگردد و نه بزرگسال!! حالتی از سردرگمی و تلاش برای یافتن پاسخ سوال من کیستم و چه خواهم شد؟! نوجوانی همچنین دوره ای است که در آن نتیجه روش های تربیتی والدین و حاصل زحمات یا کم کاری هایی که در قبال وی در دوران کودکی شده است بروز پیدا میکند. در واقع اگر در کودکی بذر خوبی در نهاد فرزندمان کاشته باشیم و با مراقبت و کوشش توام با آگاهی آن را به نوجوانی رسانده باشیم اکنون موعد برداشت محصولمان خواهد بود!

البته نادیده گرفتن سرشت کودک در فرایند تربیت یک اشتباه کاربردی است. برخی کودکان تربیت دشوار دارند که میبایست والدین گرامی با دانش کافی و با روش های تربتی با کفایت و از طریق کمک گرفتن از مشاور و روانشناس کودک و نوجوان، با تلاش بیشتر به نتیجه مورد دلخواه برسند.

مشاور متخصص کودک پرخاشگر در مشهد

پرخاشگری کودکان

احساس خشم نه تنها در انسان ها بلکه در سایر حیوانات به صورت امری طبیعی وجود دارد اما پرخاشگری یک اختلال رفتاری محصوب میگردد که البته تعداد دفعات و شدت آن بسیار دارای اهمیت است. پرخاشگری لفظی، غالباً در بین دختربچه‌ها و پرخاشگری بدنی در بین پسرها دیده می‌شود. بچه‌ها در سن خیلی پایین با نقاشی و داستان‌های نیمه کاره احساسات ناخوشایند خود را نشان می‌دهند.

پرخاشگری انواع مختلفی دارد و به طور کلی به دو دسته پرخاشگری فعالانه و پرخاشگری منفعلانه تقسیم میگردد.

نوع فعالانه پرخاشگری شامل ضرب و شتم، فریاد و فحاشی، تهدید و توهین میباشد و نوع منفعلانه شامل قهر و فاصله گرفتن از فرد مورد خشم میباشد.

فرقی ندارد پرخاشگری در کودک یا نوجوان از چه نوع باشد اما این مهم است که واکنش والدین و اعضای خانواده در قبال این رفتار چیست و شیوه اصلاح رفتار آنها دارای خطاست یا خیر!! قطعا اگر والدین در روش های تربیتی خود مرتکب خطا و اشتباهات مکرر نباشند، در فرزندان ما شاهد خشونت و پرخاشگری نخواهیم بود.

مشاور متخصص کودک پرخاشگر بخوبی میتواند در خلال جلسات مشاوره به درمان و اصلاح این رفتار نامطلوب پرداخته و روش های مفیدی در خانواده جایگزین آن کند.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print